Jaké stromy mám ráda, a proč

29. září 2018 v 16:07 | ღ Veronika z Orlických hor ღ |  Zamyšlení
JAVOR - Javor mám ráda pro tvar listů, pro nádherně svěží barvu čerstvě rozpučených lístků na jaře a pestře vybarvené listy v době babího léta, stejně jako pro hezký tvar nažek. Kdysi jsem s ním také úspěšně léčila blefaritidu (zánět očních víček).

BUK - Buk mám ráda rovněž pro světle zelené, svěží lístečky na jaře a vybarvené listí na podzim. Ale miluji také bukové aleje, které velmi ráda fotím, miluji hladkou kůru prastarých buků, tak velkých, že je jen těžko obejmu rukama. Když před několika málo roky v zimě někdo pokácel nádhernou bukovou alej, kde byly stromy o průměru několika decimetrů, bylo mi to velmi líto. Tu alej jsem měla hodně ráda...krásně se v ní procházelo, byla na mém oblíbeném místě a skvěle se tam fotilo. Také se mi moc líbí malé bukvice v chlupatém kabátku i bez něj jako takové trojhránky.

DUB - Protože v mém okolí je dubů velmi málo, patří mezi mé nejoblíbenější stromy, hlavně pro ty krásné listy barvou i tvarem. Samozřejmě mám ráda i žaludy s hrubou čepičkou...

BŘÍZA - Na bříze mě fascinují ty malinké, sotva rozpučené lístečky, nádherně zelené, které časem tmavnou a pak žloutnou. Mám ráda břízu pro její bílou kůru, pro větve vlající ve větru a šumící písničku, které nikdo nerozumí.

MODŘÍN - U modřínu oceňuji především sametovou jemnost mladých větviček. A když jsou na nich ještě ty krásné malé šištičky, můj dojem se ještě zvýší. I modřín umí vykouzlit atmosféru babího léta, když se zahalí do zlatavé barvy, třebaže pak opadá.

JEDLE - Na jedli se mi vždycky líbilo její ploché špendličí se dvěma šedobílými čárkami na spodní straně každé jehličky. Ale když vyrazí nové výhonky, sytě zelené, je to pastva pro oči.

SMRK - U smrku to mám podobné jako u jedle...vzhled a krásné jehličí, obzvlášť na jaře, když vyrazí mladé, svěží výhonky, které mají totožné léčivé účinky právě s jedlí. Ráda fotím smrkové šišky, především pokud jsou nízko, ráda jimi zátápím, protože jsou v tomto ohledu výborné a zadarmo.

BOROVICE - Miluji dlouhé jehličí a borové šišky. Borové lesy mám ráda i proto, že mi připadají světlé v důsledku toho, že větve starších stromů jsou ve výšce, nikoli tak nízko jako u jiných stromů, a já mám světlo ráda.

JASAN - Černé pupeny, které mám ráda - nezaměnitelný znak, podle nějž poznáte jasan i v zimě. Mám na něm ráda tvar listů, nažky, a kdysi býval jednou z mých oblíbených bylinek.

JEŘÁB - Kdo by neměl rád jeřáb, který je na jaře obalený bílými, pronikavě vonícími květy, v pozdním létě a na podzim červenými bobulemi? Jeřáb je pro mě, coby nadšenou amatérskou fotografku, jedním z nejfotogeničtějších stromů vůbec. Sušené plody jsem přidávala do vonných směsí zvaných potpourri, které jsem svého času sama vyráběla.

KAŠTAN - Tak tady je to asi jasné...úžasné bílé lampionky na jaře, jedinečný tvar listů a na podzim krásné hnědé kaštany, které ve mně evokují představu mléčné čokolády, kterou mám ráda. Jen mi je líto, že už po mnoho let nevydrží zelená krása kaštanových listů déle než několik týdnů, protože pak jsou napadeny jakousi rzí nebo něčím takovým a po vší kráse je záhy veta. Něco podobného, i když v jiné formě, se vyskytuje také u javoru. Zřejmě je to důsledek lidskou činností znečištěného životního prostředí...

LÍPA - Krásné srdčité lístky, voňavé květy...myslím, že jako náš národní strom byla dobře vybrána. A poslouchat, jak na ní bzučí hmyz, to je koncert pro romantickou duši...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Pokud jste došli až sem, děkuji za Vaši návštěvu a těším se na shledanou někdy příště!