VÍTEJTE SRDEČNĚ NA MÉM BLOGU!

Vítám Vás zde, na stránkách věnovaných nejkrásnějšímu místu na světě: ORLICKÝM HORÁM, které jsou mou srdeční záležitostí, o niž bych se s Vámi ráda rozdělila. Ať je Vám tu dobře a pokud přijedete do Orlických hor na návštěvu, ať se tu cítíte stejně úžasně jako já.

Veronika


FOTO TÝDNE

Jesličky v Sobkovicích, 10.1.2016


Za koupáním a ke králi stromů

13. října 2016 v 19:04 | ღ Veronika z Orlických hor ღ |  Tipy na výlet
Pěšky, cyklo: Žamberk, náměstí - Žamberk, autokemp 1 km - Líšnice, rozcestí 4 km - Zakopanka 6,5 km - Zbudov, rozcestí 8,5 km - Zbudov, samoty 9 km - Vejdova lípa 10 km - Pastviny, Na pláži 10,5 km - Pastviny, bus 11 km

Na středním toku Divoké Orlice, mezi Kláštercem nad Orlicí a Nekoří, bylo hluboké údolí řeky přeťato betonovou hrází. Vznikla tak Pastvinská přehrada, dnes oblíbené místo rekreace s vynikajícím koupáním a odpovídajícím vybavením, které svou polohou patří ve východních Čechách k nejkrásnějším. Nedaleko od ní stojí Vejdova lípa, svým obvodem největší strom u nás. Za návštěvu však určitě stojí i okolní krajina, kde Orlické hory pomalu přecházejí do podhůří a nabízejí řadu půvabných zákoutí. O jídlo a pití se zejména v sezóně na závěr výletu starat nemusíme.

Vyjdeme z Masarykova náměstí v Žamberku (autobusové nádraží je asi 300 m odsud) a dáme se po zelené značce okolo zámku ke koupališti a kempu a dále po hladké asfaltce ve stínu stromů nivou Divoké Orlice (vynikající na kolo, též cyklotrasa 4073) k továrně na kompresory, dále po chodníku podél silnice (pro pěší) a vpravo na další místní asfaltku, která nás dovede až do centra Líšnice s kostelem Svaté Rodiny z roku 1865. Kousek za ním je turistický rozcestník, kde opustíme řeku i značenou cyklotrasu a stále po zelené jdeme (jedeme) po místních komunikacích (krátce též po silnici) k okraji typické malebné podhorské osady Zakopanky se shluky samot. Pod dvěma lipami u Kříže z roku 1833 se nachází další turistické rozcestí. Jsme věrní "naší" značce, až do Zbudova následuje úsek nezpevněných cest. Úzká asfaltka nás dovede k Vejdově lípě, odkud klesneme k silnici. Před námi je pláž s restaurací, chatovou osadou i půjčovnou šlapadel. Další příjemná hospůdka je těsně před známým železobetonovým mostem přes vody Pastvinské přehrady, za nímž nás již čeká centrum obce Pastviny s obchodem, informačním centrem a zastávkou autobusu, který nás odveze zpět do Žamberka.

Česko všemi smysly: Orlické hory a Podorlicko
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Zdenka Zdenka | E-mail | Web | 19. října 2016 v 10:07 | Reagovat

To může být hezká procházka, já už na Pastvinách nebyla spoustu let....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Pokud jste došli až sem, děkuji za Vaši návštěvu a těším se na shledanou někdy příště!