VÍTEJTE SRDEČNĚ NA MÉM BLOGU!

Vítám Vás zde, na stránkách věnovaných nejkrásnějšímu místu na světě: ORLICKÝM HORÁM, které jsou mou srdeční záležitostí, o niž bych se s Vámi ráda rozdělila. Ať je Vám tu dobře a pokud přijedete do Orlických hor na návštěvu, ať se tu cítíte stejně úžasně jako já.

Veronika


FOTO TÝDNE

Jesličky v Sobkovicích, 10.1.2016


O Kříži šenkýře Netolického (Rokytnice v OH)

12. října 2016 v 20:05 | ღ Veronika z Orlických hor ღ |  Pověsti a příběhy
V době krvavé třicetileté války žil v Rokytnici bohatý šenkýř Netolický, muž uvážlivý a spravedlivý. Vlastnil dobře vynášející hospodu, ale i poměrně velké hospodářství na úbočí Farského kopce.
Jednou za ním přišlo několik sousedů. Chtěli se poradit, kam by měli ukrýt svůj majetek před hrozícím rabováním. Navrhl jim, aby ho zakopali na jeho pozemku, obdobně se prý zachová i on. Následujícího dne brzy zrána zahrabali tedy vše na Farském kopci. Však byl již nejvyšší čas! Jen za několik málo hodin se v městečku objevil švédský rytmistr Berla s vojenskou setninou. Vojákům nařídil, aby pátrali ve všech staveních po cenných věcech.
Hledání bylo ale marné. Vojáci se vraceli s nepořízenou, a tak rytmistr nařídil okamžitý odchod z Rokytnice a marš směrem na Žamberk.
Rokytnický šenkýř se prý z toho tak radoval, že u úkrytu nechal postavit kamenný Kříž - Schenkakreuz, Šenkýřův Kříž.

Jiří Frýzek: Ze světa pověstí
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Pokud jste došli až sem, děkuji za Vaši návštěvu a těším se na shledanou někdy příště!